THE BEST SIDE OF ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Jak szczepionki na COVID-19 wpłynęły na nasze zdrowie? Są wyniki badań przeprowadzonych na forty six milionach osób Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany Marta Lech-Maciejewska wyznała, że ma złośliwy nowotwór: „Guz okazał się wrednym przeciwnikiem” Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Regulamin świadczenia telefonicznej porady Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

Siatkówka pozbawiona tlenu i innych substancji dostarczanych z krwią nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego odwarstwienie siatkówki wymaga szybkiego leczenia, gdyż razem z czasem trwania wzrasta ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.

Zebrany wywiad i przeprowadzone badania pozwalają na postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Odwarstwienie siatkówki jest poważnym stanem, u podłoża którego leży oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Więcej z kategorii Okulistyka

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

Zastosowanie wszczepów sylikonowych wskutek zmiany kształtu gałki ocznej może wymagać noszenia okularów.

Taka sytuacja wymaga podjęcia ścisłej współpracy ze specjalistą i wprowadzenia stosownego leczenia. W innym przypadku istnieje ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku, zwłaszcza jeśli odwarstwienie obejmuje plamkę.

Zwykle występuje u pacjentów z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, w retinopatii wcześniaków, zapaleniach struktur oka. Odklejenie siatkówki oka występuje także na skutek urazów i u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Częste jest także odklejenie się siatkówki w wyniku urazów. Chorobę obserwuje się też check here u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Cierpisz na cukrzycę, krótkowzroczność lub AZS? Zmagasz się ze zwyrodnieniami na obwodzie siatkówki? A może przeprowadzono u Ciebie operację zaćmy? Czy wiesz, że znajdujesz się w grupie osób, które są obarczone ryzykiem rozwarstwienia siatkówki?

Report this page